Vragen en antwoorden deel 10
Hans Stolp heeft jarenlang op de zaterdagen in Amersfoort lezingen gegeven over de esoterische geheimen van het christendom. Bezoekers hadden gelegenheid om vragen te stellen. (Deze werden in de pauze opgeschreven en in een daarvoor bestemd mandje gelegd. In het laatste uur van de dag werden deze beantwoord.)
Deze vragen en antwoorden waren voor vele aanwezigen een grote inspiratiebron die nog lang naklonk na het bijwonen van zo´n bijzondere thema dag.
Hans Stolp heeft toestemming gegeven om enkele vragen en antwoorden op schrift te zetten om ze middels onze site met meer mensen te kunnen delen.
Onze medewerker Wilbert Mesman, een vaste bezoeker van deze thema dagen, heeft ze beluisterd en in schrijftaal omgezet.
Op de lezing van 29 januari 2020: Wat gebeurt er als je dood gaat, werden enkele vragen als volgt gesteld.
Vooraf
Op de website van de stichtingdeheraut.nl onder het kopje lezingen – archief 2020 is een presentatie boekje te vinden van deze lezing.
Ook is een video te zien over dit onderwerp. Deze lezing is gehouden enkele jaren geleden in Zoetermeer.
Vraag
Deze tekst; neem afscheid als de tijd daar is. (Hier wordt een gedicht van mij geciteerd, ter inspiratie en troost). Geld dit ook voor suïcide? Ik voel me zo schuldig.
Antwoord
Suïcide wil ik graag uitgebreid op een andere dag bespreken, maar voor nu het volgende:
Oordeel niet, Wij zijn niet de mens om te oordelen.
Ik heb mensen ontmoet, gesprekken mee gevoerd, die door zelfdoding een eind aan hun leven hebben gemaakt. Ik kon niet anders dan alleen maar een heel diep mededogen hebben. Want waarom maakt iemand een eind aan zijn of haar leven?
Omdat je echt kapot bent gegaan vanbinnen. Omdat het zo koud, zo eenzaam, zo moeilijk was een weg te vinden. Zij wisten geen andere weg meer dan suïcide. Ook wij zullen in alle incarnaties een keer aan suïcide sterven omdat het hoort bij de levenslessen die wij hier op de aarde moeten opdoen. Dan zullen we ook heus zelf ontdekken, dat dit uiteindelijk het antwoord niet is, als we in een volgende incarnatie op een nieuwe manier die problemen te lijf moeten gaan. Maar dat hebben we soms nodig. Kortom, heb mededogen en oordeel alsjeblieft niet. Ik zeg altijd als iemand sterft door suïcide, dan staat Christus klaar en zegt; kom maar hier, ik zal je opvangen, ik zal je verwarmen en je vertroosten. Jij bent stuk gegaan aan het leven en kon niet anders meer dan deze weg gaan. En weet je, dat voor suïcide moed nodig is, veel moed. Wie de moed opgebracht heeft voor suïcide is echt kapot gegaan aan het leven. Waar een mensenkind zo helemaal is geschonden, kapot thuiskomt, daar staat Christus zo klaar. En dan laten we het vol vertrouwen en vol liefde aan Christus over. Ik ben wat dat betreft van de oude ideeën weg gegroeid zoals bij de Katholieke kerkhoven. Daar werd iemand, die aan suïcide was gestorven niet in gewijde grond begraven. Hij of zij werd veroordeeld enz. enz. Maar liefde is altijd hoger, belangrijker dan welk menselijk oordeel ook. Oordeel niet, opdat ge niet veroordeeld wordt en ga uit van de liefde.
Vraag
Wat denk je van cremeren?
Antwoord
Vrolijk doen. India is van oudsher een uiterst spiritueel land en daar is crematie al heel vanzelfsprekend. Wat zou er dan verkeerd aan zijn? Ik kies zelf ook voor crematie.
Vraag
Ik heb 15 jaar geleden van mijn jongste dochter een poes gekregen. Op tweede Kerstdag is de poes overleden. Wat gebeurt er met de poes en met de andere huisdieren na de dood?
Antwoord
Zij gaan allemaal terug naar de groepsziel van de dieren in de astrale wereld. Het is wel zo – dat moet ik straks allemaal aan de overkant nog uitzoeken waar we ook nog kunnen leren – dat een poes al een verbinding met de mensenwereld is aangegaan op één of andere manier. Zo ook de weg van loskomen van de groepsziel naar eenling worden. Ik denk dat daar andere wetten al gaan beginnen te gelden. Maar nog steeds terug in de groepsziel in de astrale wereld. Daar kun je die groepszielen tegenkomen. En zul je straks ook je poes weer tegenkomen, die je dan kwispelend tegemoet komt. Waarom een dier niet en een mens wel? Waarom zou je je gestorvene geliefde je wel komen ophalen en je geliefde dier niet? Liefde verbindt. Liefde is de kracht die dan naar je toetrekt. En als er één wezen is die precies weet wanneer jij sterven gaat, zijn het de dieren wel. Dat voelen ze aan en vrolijk kwispelend staan ze jou dan op te wachten in die zin van; word het nou eens tijd dat je komt.
Vraag
Hoe kun je wegdraaien van de aarde als je uit de tijd en ruimte gaat bij het sterven?
Antwoord
Jij draait niet weg. De aarde draait weg. Jij staat in de kosmoswereld, in de ruimte van de kosmos. De aarde is bezig met zijn eindeloze beweging. Jouw lichaam dat op bed ligt met je familie er omheen draait door. En jij hebt net de aarde verlaten en bent nu in een dimensie boven de aardse wereld. Ik hoop dat dit helder is.
Vraag
Worden gestorvenen die voor euthanasie hebben gekozen ook daarboven door engelen geholpen, ook wanneer het etherisch lichaam uit elkaar is gespat?
(Zie artikel van Dr. Zoltán Schermann in Verwachting nr.92)
Antwoord
Alweer, oordeel niet. Verwachting nr. 92 is bijna uitverkocht. Maar bij Pieter van de Stichting de Heraut is altijd een kopie van het artikel op te vragen. Het is een heel boeiend artikel om te wijzen op de gevaren van euthanasie. Er zijn mensen in deze tijd, die er alleen maar van uitgaan dat het enige waaruit ze bestaan een fysiek lichaam is. En bij deze mensen zie je meerdere keren dat ze kiezen voor euthanasie al in een heel pril stadium, omdat ze geen zin hebben in lijden b.v. bij de ziekte van Alzheimer, terwijl ze nog midden in het leven staan. Maar je kunt daarna nog gemiddeld 13 jaar leven, maar deze mensen hadden geen zin om het achteruitgangsproces te doorleven. Dat vind ik een heel andere situatie dan dat iemand in de laatste fase verkeert, het lijden ondraaglijk wordt en dan kiest voor euthanasie. Ik vind dat er nogal een verschil is in euthanasie. En wat Dr. Schermann beschrijft is veel meer op de situatie gericht op mensen die geen zin hebben de ziekte te doorleven. Ik wil niet afhankelijk worden. Dan mag je zeggen, dat je bepaalde levenslessen uit de weg gaat en sterf je veel eerder dan gepland was. En daar zul je dan ook de consequenties van moeten meedragen. Maar ieder mens wordt altijd weer geholpen als je wakker wordt. Maar dat is alweer zo’n keuze dat je geen besef hebt van de ziel en de geest. Dan zul je ook in die lagere astrale sfeer eerst tot inkeer en bezinning moeten komen voor je je verder kunt ontwikkelen. Daar gelden precies dezelfde levenslessen, dezelfde wegen voor. Maar je voelt, dan moet je eerst in die lagere sfeer beginnen om eerst wakker te worden, om bewust te worden dat er een geestelijke wereld is. Maar pas ook op, dat je hier geen dogma’s maakt. Waar Dr. Schermann voor heeft willen waarschuwen, daar ben ik blij en dankbaar voor. We leven nu in een tijd dat wij steeds meer eigen baas zijn en steeds meer op eigen benen leren staan. Ik wil niet afhankelijk zijn, maar we dreigen door te slaan. We zullen allemaal moeten leren op zijn tijd ook afhankelijk te zijn. Niet gemakkelijk. Ik gun het mezelf niet en jullie ook niet. Maar het zijn soms lessen die bij het leven horen. Die wij ook nodig hebben bij onze verdere geestelijke groei. En zulke lessen ontlopen door euthanasie, dat lijkt me niet de weg. Althans vanuit spirituele kring gezien.
Vraag
Kun je vertellen hoe het zit met entiteiten die niet door kunnen reizen? Ik ben opgevoed met hel en verdoemenis, de duivel.
Antwoord
Ik heb al verteld over de sfeer van begeertegloed. Dat gebied lijkt een beetje op de hel. Maar niemand blijft daar vastzitten. Iedereen mag doorreizen. Op jouw tijd wanneer je wakker wordt. Daarna gaat de hele ontwikkeling gewoon verder. Dat is één ding. Bestaan er demonische krachten? Ja, Lucifer en Ahriman. Maar dat zijn ook krachten die wij nodig hebben. Ze worden in de bijbel de duivel en de satan genoemd. Alléén, zij brengen een offer om ons te stimuleren in onze ontwikkeling. Op andere themadagen zal ik uitgebreid vertellen hoe ze dat doen. Maar ooit zullen wij Lucifer en Ahriman, de duivel en de satan terugbrengen naar Christus in de wereld van het Licht. Wij zullen ze mogen voorgaan. Zij hebben ons eerst naar de aarde gebracht, geholpen ons hier te ontwikkelen en wij mogen hen terugbrengen. Nu vat ik zulke grote onderwerpen in drie zinnen samen, dat het te veel wordt. Wij hebben er wel een keer een themadag over Christus tussen Lucifer en Ahriman en daar komen deze thema’s aan de orde.
Vraag
Mijn eerste kind, een zoon is als baby overleden. Na zeven jaar werd er weer een zoon geboren. Deze zoon is een zoon met heel veel dynamiek en is altijd bezig. Kan deze tweede zoon een incarnatie zijn van de eerste zoon?
Antwoord
Dat kan, maar het hoeft niet. Beide is mogelijk, maar dat kan ik niet zeggen. Dus luister naar je diepe voelen. Het kan ook een kind zijn dat in zijn vorige incarnatie, niet als baby van jou, maar als kind is gestorven. Voel het even. Over het algemeen komen ze niet zo snel terug. Dat mag je wel zeggen. Maar het kan wel.
Vraag
Kun je de dood ook zien als een geboorte? En hoe weet je dit allemaal wat je verteld?
Antwoord
Ja, je wordt ergens anders geboren. De vraag hoe ik dit allemaal weet krijg ik veel en ik kan heel simpel zeggen, dat ik dit te danken heb aan Rudolf Steiner. Het is zo’n 40-50 jaar geleden begonnen. Mijn oudste broer overleed, ik was nog goed gereformeerd en had net theologie gestudeerd. Wij leerden als gereformeerden dat als je dood ging je werd begraven en bleef je slapen in het graf tot Christus terugkwam. En als Christus dan terugkomt, dan staan we allemaal vrolijk uit het graf op en gaat het feest weer verder. Maar goed, mijn broer was gestorven en begraven. In het jaar na zijn dood stond hij drie maal in mijn kamer, gehuld in een prachtig Licht. Hij was zó gelukkig. De derde keer, het was na ongeveer een jaar, stak hij zijn hand uit en rond zijn middelvinger droeg hij een ring. Die droeg hij bij zijn leven niet. Maar toen hij deze liet zien zei hij; nu ga ik voor goed en kom niet meer terug. Later heb ik ontdekt in oude culturen dat een ring dragen rond de middelvinger een teken van genezing is. Toen begreep ik, dat hij zover gevorderd was, dat hij naar de hogere werelden toe kon gaan. Maar die vreugde zal ik nooit vergeten toen ik hem zag. Ik wist toen één ding; hij slaapt niet in het graf, hij is allang wakker. Daarna heb ik de ene helderziende ervaring na de andere gehad. En de geestelijke wereld, de wereld van de gestorvenen is voor mij een vertrouwde wereld. Zo simpel is dat. Dat maakt, dat ik over die wereld met zoveel zekerheid spreek. Hoe het precies in elkaar zit, dat dank ik aan Rudolf Steiner. Ik heb overal gezocht, hoe het zit toen ik eenmaal die ervaring had gehad. Wie kan mij het uitleggen? Ik heb gnostici gelezen, de Nag Hammadi geschriften, Hammerskjöld, en de mysticus Johannes van het Kruis. Ik heb eindeloos gezocht en gelezen en overal vond ik mooie dingen, prachtig! Maar heel concreet, vertel me nou eens hoe het precies zit, zoals ik vandaag vertel, dat vertelden ze niet. Dat vond ik toen eindelijk bij Rudolf Steiner. Ik weet nog het heel goed en dat zal ik vertellen op het komende symposium. Dit symposium heeft inmiddels plaats gevonden op 31 oktober 2021 in het Orpheus Theater te Apeldoorn. De video opname hiervan is te zien op de website van stichtingdeheraut.nl onder de kop; Lezingen -Video opname. Ik was op een zondag op een rommelmarkt en daar lagen 4 boeken van Rudolf Steiner, commentaren op de 4 evangeliën, Mattheüs, Lucas, Marcus en het Johannes Evangelie. Ik kocht ze, ze waren fl. 1,00 (gulden) per stuk. Daar kon ik geen buil aan vallen. Enfin, eenmaal thuis ben het boek van het Johannes Evangelie van Rudolf Steiner meteen gaan lezen omdat ik al altijd in het Evangelie van Johannes zeer gefascineerd was. Toen ik eenmaal begonnen was kon ik niet meer ophouden met lezen en heb de hele nacht door gelezen. Bij elke bladzijde voelde ik, zo is het, zo is het, zo is het. Eindelijk werden in die boeken die geheimen waar ik zo op zoek naar was, bladzijde voor bladzijde uitgelegd. En toen ben ik verder gaan lezen en sinds die tijd doe ik niets anders dan de boeken van Rudolf Steiner lezen. En ik weet voor mij, zo is het. Hij is de grote ingewijde, die in deze tijd naar de aarde gekomen is om in heldere logische taal al deze geheimen te vertellen. Gelukkig worden er steeds meer mensen wakker en beginnen Rudolf Steiner te ontdekken, maar het moet nog steeds verder verbreid worden. Je ziet het gebeuren als je alleen al naar de vrije scholen kijkt. Op alle vijf continenten zijn ze inmiddels. Je ziet dus in 100 jaren een enorme doorbraak, dat er over de hele wereld van onderop deze inzichten van Rudolf Steiner worden doorgegeven. Ik denk, dat wij die inzichten ongelooflijk hard nodig hebben. Helaas ben ik de kerken kwijt geraakt. Ik zal mijn hart meteen maar even luchten. In die eens zo gereformeerde opvoeding en studie van de theologie heb ik helemaal niets geleerd. Ik hoopte zo, dat ik daar antwoorden zou krijgen. Ik vond geen enkel antwoord. Alleen maar de dogmatiek, die ik uit mijn hoofd moest leren. Heb ik gedaan, maar ik vond het vreselijk. Ik had er niets aan, ik geloofde het niet. Enfin, doorgezocht en doorgezocht en nooit gevonden. Met die helderziende ervaringen kan ik in de kerk niet terecht. Spirituele ervaringen, bijna dood ervaringen mochten niet genoemd worden. Ik zag zelf ook engelen en zij zijn mij vertrouwd geworden en waar ik ook over sprak. Sinds die tijd word ik in de kerken gezien als een zwever. Wie durft er nou over engelen te spreken? Die tijd hebben we allang gehad. Dat is de sfeer. En dat terwijl Rudolf Steiner vertelt, dat het gordijn naar de geestelijke wereld langzaam open gaat. De ene geestelijke ervaring na de andere komt in deze tijd op mensen af. Waarschijnlijk heb je het zelf of in je omgeving ervaren. Mensen die contact met gestorvenen op de één of andere manier. Mensen die engelen ervaringen hebben. Mensen die contact hebben met Christus, ook hem voelen en zijn woorden horen. Noem even op. Ik kan het één na het andere noemen. Het gordijn begint open te gaan. Hoe kan dat? In de kerken wordt het nog steeds dood gezwegen. Dat komt omdat men het nog een beetje eng vindt, want het wordt paranormaal genoemd en is van de duivel. En dat terwijl het gordijn opengaat en de geestelijke wereld bereikbaar wordt. Gestorvenen, ik hoor zo vaak van nabestaanden en dat heb ik mijn hele leven al te horen gekregen, dat ze hem of haar geliefde gezien hebben. Of ik heb haar gehoord of zij is in een droom naar me toe gekomen enz. Wat ik laatst gehoord heb, ik had het al even genoemd tijdens de lezing, dat nabestaanden, mensen die achter blijven de eerste dagen of nog langer een hele diepe vreugde voelen na het overlijden van hun geliefde. Dat is toch gek. Hoe kan je nu vreugde voelen als iemand sterft? Het komt steeds vaker voor. Dat komt omdat we steeds meer in staat raken iets aan te voelen van de vreugde die de gestorvene doorleeft. Allemaal dingen die in de kerken doodgezwegen worden. Ik ben er diep van overtuigd, dat we nu mensen nodig hebben in deze tijd die ons kunnen uitleggen hoe die ervaringen mogelijk zijn. Wat betekenen ze en wat zegt dat over onze tijd, dat het gordijn opengaat? Dat zie ik dus als mijn taak om daarover steeds te vertellen. Over de weg van de gestorvenen en ga zo maar door.
Vraag
Je sprak over de astrale beleving na de dood. Die beleving zou ongeveer 1/3 van je aardse leven zijn. Ik hoorde onlangs dat er ook overledenen zijn die heel snel na hun dood b.v. ten gevolge van oorlog terugkomen. Klopt dit, hoe zit dat?
Antwoord
Ja hoor. Er zijn een heleboel mensen, die in de kampen in de tweede wereldoorlog gestorven zijn, die heel snel terugkomen. Dat kan. En dat is waarschijnlijk omdat die emotionele last te zwaar is. Ze moeten die last eerst afleggen en moeten ze dit in een volgend leven weer op zich nemen om het te verwerken. Die krijgen het geschenk om heel snel terug te keren en in dat nieuwe leven alvast iets van die hele zware last, die diepe emoties op één of andere manier los te laten en af te werken. De andere kant is dat het de tijd van de grote aartsengel Michaël is. Michaël regeert zo’n 350 jaar. Er zijn in die spirituele kringen heel veel mensen die leerling zijn van Michaël. En Michaël heeft zijn leerlingen nu heel hard nodig. Dus heel veel van die Michaelieten, zoals ze genoemd worden, komen heel snel terug naar de aarde. Juist om deze spirituele bewustwording van deze tijd te dienen. Er zijn meerdere factoren waardoor mensen versneld kunnen terugkeren. Soms een geschenk omdat je dan versneld alle astrale belevenissen kunt overwinnen. Soms in opdracht van de geestelijke wereld, maar wel uit vrije keuze. Die wet van 1/3 is gewoonlijk het gemiddelde. Maar er zijn zoveel meer afwijkende patronen.
Vraag
Ervaart een Moslim het Christuslicht ook of onder een andere naam?
Antwoord
Ja hoor, je mag het de naam liefde geven. De Christus als het wezen van de liefde kun je ook zo ervaren. Alweer, laat het hokjes denken los. Maar denk aan het wezen van de pure liefde. Iedereen die de liefde dient, dient Christus. Zo simpel is het. Of je dat nou weet of niet. Maakt niet uit. Dat zul je straks wel zien.
Vraag
Wat gebeurt er bij zelfmoord of moord?
Antwoord
Dat zijn twee hele verschillende dingen. Moord, dat zal je zien. Dat moet je dus in je astrale wereld behoorlijk boeten. In die zin, onder ogen krijgen waarom dat zo erg is. Wat de gevolgen voor de ander waren. Weet je nog. In de astrale wereld zul je voelen wat de ander voelde. Dan krijg je te voelen wat je slachtoffer en de nabestaanden van je slachtoffer gevoeld hebben. Dat zal wel een klus wezen. Dat kun je je voorstellen. Eigenlijk spreek ik liever over zelfdoding. Nabestaanden hebben mij dat ook gevraagd; Hans, wil je dat woord zelfmoord niet meer gebruiken, want dat klinkt meteen zo veroordelend. Zelfdoding is neutraal. Dus ik gebruik ook liever dat woord. (Zie ook bij vraag 1)
Vraag
Kun je wat dieper ingaan op wat 5G technologie op ons etherisch lichaam doet bij ons leven en na de dood? Hoe kunnen we ons ervoor afschermen bij het leven?
Antwoord
Ik weet daar te weinig van. Ik zou er eerst een studie van moeten maken. Er zijn op dit moment allerlei artikelen die rondgaan waarin daar meer over verteld wordt. Dat het funest werkt op ons etherisch lichaam moge duidelijk zijn. En ook, dat heel veel kanker daaruit voortkomt. Kanker is een verhardende ziekte. Dat kanker zal toenemen met 5G moge ook duidelijk zijn enz. Dat we naar een tijd toegaan en die is misschien niet zo heel ver weg waarin mensen naar het oerwoud vluchten om daar kleine spirituele gemeenschappen op te bouwen, waar ze vrij van 5G zijn en andere technologieën. Dat zit er aan te komen. Ik vermoed, dat het niet zo lang meer duurt.
Vraag
Een tijd geleden heb ik op een nacht een bijzondere ervaring beleefd. Mijn hoofd werd met twee handen omgeven en mijn fysieke lichaam werd horizontaal uit mijn bed opgetild. Ik keek naar mijn lichaam. Het was een liefdevol en een vredig gevoel. Maar even later; wat gebeurt met mij waardoor ik mijn ogen opende en het beeld weg was. Wat zou er zijn gebeurd als ik mijn ogen niet had geopend? Waarom, waardoor gebeurt het? Achteraf was het wel een fijn gevoel.
Antwoord
Jammer, dat je je ogen hebt open gedaan. Het is in deze tijd iets heel nieuws en normaal. Als nieuw en normaal zullen steeds meer mensen spirituele ervaringen opdoen. Maar in ons allemaal zit er nog een soort angst. Oei, dat is eng. Heel veel mensen die zulke ervaringen op doen zeggen, wat gebeurt er nu, ik hang boven mijn lijf. Wat eng. Dan komt er als het ware een stem die zegt; nu kun je kiezen. Je kunt terug je lichaam in kruipen of je kunt verder gaan. Jij hebt gekozen om terug te gaan. Maar je krijgt nog wel een kans hoor. Zo niet in dit leven, dan wel in een volgend leven. Wees maar bewust ervan. Het gordijn begint open te gaan. Wat je in ieder geval geleerd hebt denk ik nu, dat het een heel groot geschenk is. Je bent dus meer dan je fysieke lichaam. Je beseft nu voor altijd en dat zal je nooit meer vergeten, dat je iets van een ziel en een geest hebt, die los van dat fysieke lichaam kunnen bestaan. Dat is een cadeau en dat tegen die hele trend van de huidige samenleving in. Allerlei televisie programma’s proberen ons duidelijk te maken, dat wij alleen maar een fysiek lichaam hebben. De wereld draait door doet daar ook aan mee met al zijn wetenschappelijke programma’s. Vreselijk! En jij krijgt zo’n cadeau. Dat ene cadeau maakt je duidelijk, de wereld draait door en zijn geleerden hebben dus niet gelijk. Ik kan los van mijn lichaam bestaan. Als je ook ziet hoe die geleerden een man als Pim van Lommel, die het bewezen heeft dat het kan, nog steeds wordt ontkend, veroordeeld en afgewezen wordt. Schandalig! Dus koester deze ervaring. Ga nu niet zitten jammeren over het feit dat je je ogen open deed. Dan maak je het kapot, dan maak je het stuk. Volgende keer zul je wel verder gaan, want je weet nu, oogjes dicht houden. Maar je weet nu alvast, ik besta ook zonder mijn lijf. Ik heb iets van een ziel en een geest.
Vraag
Op 6 januari is het drie Koningen. Is dit hetzelfde als het Johannesfeest?
Antwoord
Ja, het Johannesfeest, de doop in de Jordaan, is niet meer begrepen. Daarvoor is drie Koningen in de plaats gekomen. Als je kijkt naar Rusland, Hongarije, Roemenië, Oost Europa en Oud Griekenland, dan zie je nog steeds dat de Kersttijd gevierd wordt van 25 december tot 6 januari. Men wist dat op 25 december de geboorte van het kind Jezus gevierd werd en op 6 januari de geboorte van de Christus in de mens Jezus. Dus twee geboortes en de Kersttijd verbindt die twee feesten met elkaar. Maar toen wij dit mysterie kwijt waren, dat de doop in de Jordaan de incarnatie van Christus in de mens Jezus was, toen vroegen ze zich af; wat moeten wij met 6 januari?
Het is een Heilige dag, dat zal wel drie Koningen zijn. Toen hebben ze drie Koningen daar gezellig geplaatst zonder te beseffen dat er veel kennis en wijsheid hiermee verloren ging. Het is nu heel belangrijk dat we dit weten weer terugvinden in onze tijd. Ik woon in Bilthoven en ik kijk uit op IJsselstein omdat ik op de 8e verdieping woon. Daar hadden ze in de radiotoren een kerstboom gemaakt. Ik heb elke dag zitten kijken wanneer ze verlichting weer zouden afsluiten? Dat was op 6 januari. Dat kunnen ze nog volhouden, maar ze weten niet waarom? Waarschijnlijk zullen ze zeggen; drie Koningen. Nu moeten ze dus de rest nog leren.
Vraag
Blijft elke ziel in contact met haar/zijn aardse familie?
Antwoord
Het hangt ervan af. Bedoel je na de dood? Nee, alleen als er liefde is. Dit is een vraag die veel mensen mij stellen. Zie je al je familieleden terug? En dat voel je al, dat daar een verborgen angel onder het gras zit. Nee, je ziet alleen diegene terug met wie je door echte liefde verbonden bent. Weet je nog in die lagere wereld. Als er antipathie is, dat stoot af, dan verwijder je van elkaar. Is er liefde, sympathie, dan word je naar elkaar toegetrokken. Dus als er geen liefde is met bepaalde familieleden, dan zie je elkaar ook niet terug. En dat vind ik wel een heerlijke gedachte. Zo simpel is het. Ik denk dat iedereen dat kent.